Kamizelka ostrzegawcza - przepisy w Polsce i za granicą | Przedsiębiorstwo FRYDA - Sklepy Fabryczne Kegel-Błażusiak - producent Odzieży Roboczej, Obuwia Roboczego oraz Pokrowców na Fotele Samochodowe Odzież Robocza & Pokrowce miarowe do samochodów

Czy kamizelka ostrzegawcza wymagana jest w Polsce i za granicą? Jaki powinna posiadać kolor? Gdzie i ile ich powinno być w samochodzie? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące kamizelek ostrzegawczych (nazywanych również kamizelkami odblaskowymi).

Czy kamizelki ostrzegawcze wymagane są w Polsce?

Kamizelka ostrzegawcza nie jest obowiązkowa w Polsce za wyjątkiem kierowców przewożących materiały niebezpieczne oraz osób wykonujących roboty lub inne czynności na drodze, którzy muszą ją posiadać. Potwierdza to Ustawa Prawo o ruchu drogowym rozdz. 5 „Porządek i bezpieczeństwo ruchu na drogach.”

W jakich krajach wymagana jest kamizelka ostrzegawcza?

Kraje, które w swoich przepisach wymagają posiadania kamizelki ostrzegawczej w aucie to: Niemcy, Słowacja, Węgry, Austria,  Francja, Włochy,  Belgia, Hiszpania, Portugalia, Finlandia, Norwegia, Chorwacja, Słowenia, Luksemburg i Rumunia.

Ile kamizelek ostrzegawczych powinno znajdować się w samochodzie?

Kamizelka ostrzegawcza powinna być założona przez każdą osobę opuszczającą auto w terenie niezabudowanym, na drogach szybkiego ruchu i autostradach (we Włoszech również w zatokach parkingowych), oraz na innych drogach przy słabej widoczności i za każdym razem gdy ustawimy trójkąt ostrzegawczy.  Podsumowując, ilość kamizelek w samochodzienie jest unormowana przepisami, jednak jeśli pasażerowie chcą wysiąść z samochodu w określonych powyżej sytuacjach to oni również powinni mieć założone kamizelki.

Gdzie powinna znajdować się kamizelka ostrzegawcza?

Kamizelka ostrzegawcza powinna znajdować się blisko siedzenia kierowcy tak aby była zawsze „pod ręką”.

Jaki kolor powinna mieć kamizelka ostrzegawcza?

Podstawowe trzy kolory to: czerwony, pomarańczowy, żółty.

Czym jest norma EN 471?

EN 471 jest normą, którą powinna spełniać odzież przeznaczona do wzrokowego sygnalizowania obecności użytkownika (w warunkach niebezpiecznych, o każdej porze dnia i nocy oraz przy świetle reflektorów). Kupując kamizelkę ostrzegawczą dobrze jest sprawdzić czy spełnia ona normę EN 471.

Ile kosztuje kamizelka ostrzegawcza?

W wielu krajach UE cena kamizelki ostrzegawczej to około 5 euro. W naszym sklepie internetowym kupisz ją zdecydowanie taniej.

W jakich sytuacjach mogę zostać ukarany mandatem?

W poszczególnych krajach policja może w różnych sytuacjach ukarać nas mandatem za brak kamizelki ostrzegawczej np. wjeżdżając do Austrii możemy zostać skontrolowani przez policję lub straż graniczną i w przypadku braku kamizelki otrzymamy mandat. W Hiszpanii natomiast, policja może ukarać nas mandatem dopiero w momencie, kiedy kamizelki nie założymy w określonej sytuacji.

Rada od autora:

Podróżując samochodem czy to po Polsce, czy za granicą zawsze należy mieć na uwadze swoje bezpieczeństwo. Nigdy nie wiemy co może stać się na drodze i w jakich warunkach będziemy musieli wysiąść z auta. Z tego powodu warto posiadać przynajmniej jedną kamizelkę ostrzegawczą, znajdującą się w łatwo dostępnym miejscu koło kierowcy. Koszt kamizelki ostrzegawczej to nieduży wydatek a mając ją założona na sobie jesteśmy lepiej widoczni i bezpieczniejsi. Wpis dotyczy przepisów na dzień 8 stycznia 2013 roku.

Aby przejść do sklepu internetowego z kamizelkami spełniającymi normę EN 471 kliknij guzik poniżej: